היעד הינו מרכז יום טיפולי לאנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית ברמות תפקוד בינוני נמוך - עמוק .
מסגרת שיקומית-טיפולית וסיעודית, הנותנת מענה לאנשים בעלי צרכים מיוחדים תפקודיים ורגשיים כאחד.

מטרות היעד :

01לשמר ולקדם אצל החניכים תפקודים שכליים , רגשיים , התנהגותיים , חברתיים ופיזיים .

02להקנות כלים להתמודדות בקבוצת השווים בקהילה .

03לשמר ולקדם תפקודים של עזרה עצמית (ADL).

04להקנות הרגלי עבודה ולפתח כישורי תעסוקה .

05לשפר את איכות החיים של החניכים ולאפשר להם ליהנות ממגוון פעילויות .


במרכז פועל צוות מקצועי: עובדת סוציאלית, פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, עיסוי רפואי ורפלקסולוגיה, קלינאות תקשורת ומפגש מוזיקלי. במסגרת ישנה אחות מקצועית לטיפולים וניהול התיק הרפואי.

עובדת סוציאלית

תפקידיה במרכז כוללים ניהול תיקי רווחה של חניכים, שמירה על קשר עם שירותי הרווחה של חניכים תושבי חוץ, מתן מענה טיפולי פרטני וקבוצתי לחניכים ולמשפחותיהם, שמירה על קשר רציף מול הגורמים המטפלים בחניכים- משפחות, הוסטל ואפוטרופסים, מתן הדרכה לצוות המדריכות, יוזמה, מעורבות והנעה של פרויקטים וקיום קשר עם גורמי הפיקוח ויועצי חוץ.

פיזיותרפיה

פיזיותרפיה הינו תחום העוסק באבחון, שיקום ומניעה של בעיות במערכת התנועה. התחום עוסק בשיפור יכולות תפקודיות וטיפול בבעיות עצב - שריר - שלד במגוון רחב של תחומים. במרכז יעד, הפיזיותרפיסט אחראי למגוון תחומים כגון:

  • שמירה ושיפור יכולת תפקודית, בהתאם ליכולות החניך.
  • אבחון, הערכה ומעקב אחר יכולת תפקודית ופיזיקלית לכל החניכים, אחת ל-3 חודשים.
  • מתן טיפולים מגוונים באופן פרטני או קבוצתי לחניכי ה"יעד" (תרגילים אקטיביים/פאסיביים, מתיחות, מיטת עמדה, APT, ועוד).
  • בחינה חוזרת ונשנית של אופן ואיכות ישיבתו של כל חניך על כיסא גלגלים.
  • התאמת תוכנית למניעת פצעי לחץ וקונטרקטורות.
  • התאמת ציוד תומך ואביזרי עזר (סדים, כריות, ועוד).
  • הדרכה צוות המדריכות.

ריפוי בעיסוק

ריפוי בעיסוק הוא מקצוע טיפולי שיקומי ממקצועות הבריאות. התפקיד העיקרי של המרפאה בעיסוק הוא לסייע לחניך להיות מעורב בעיסוקים שהם בעלי מטרה, משמעות וחשיבות עבורו (פנאי ותעסוקה). עיסוקים אלו מאפשרים להשתתפות בחיי היומיום כבסיס לבריאותו, בטחונו, רווחתו ואיכות חייו. התערבות בריפוי בעיסוק היא קבוצתית ברובה, מאפשרת לחניכים לפתח או לשחזר מיומנויות חברתיות, משחק, למידה והתארגנות. מטרות הריפוי בעיסוק במרכז יעד הינן להקנות לחניך כלים על מנת להגיע לעצמאות מקסימלית במטרה לשפר את איכות חייו, להגדיל השתתפות בעיסוקים משמעותיים עבורו, לפתח כישורי הסתגלות בחברה ולשמר את בריאותו. אמצעים להשגת המטרות: בניית תכנית קידום מותאמת אישית לכל חניך הכוללת את כל הטיפולים השונים. במסגרת הפעילות מידי שבוע המרפאה בעיסוק מעבירה קבוצות כיתתיות (קבוצות בישול, קבוצת בית קפה, יצירה, קבוצה סנסורית לגרייה רב חושית ועוד).

 קילנאות תקשורת

קלינאות תקשורת הינו מקצוע פרא-רפואי המאבחן ומטפל במבוגרים וילדים בעלי הפרעות הגייה, הפרעות בהבנת שפה מדוברת, הפרעות בתקשורת לא מילולית והפרעות בבליעה כאשר הפרעות אלה יכולות לנבוע מסיבות מגוונות. מטרות הקלינאית תקשורת במרכז יעד הינה לאפשר תקשורת בצורה קלה ונוחה ככל האפשר

עיסוי רפואי ורפלקסולוגיה

העיסוי הרפואי הינו טיפול המשקם בעיות רפואיות הקשורות למערכת השלד והשרירים באמצעות עיסוי במגע, בתנועות פאסיביות ובטכניקות טיפוליות נוספות המשלבות תנועה ומגע. העיסוי, בנוסף ליכולת ההשפעה על מבנה הרקמה הרכה, גורם לשיפור ניכר בחילוף החומרים בגוף ועל ידי כך מזרז הפרשות הורמונליות, מנקז בצקות ומשחרר מתח בשרירים (במצבים ספסטיים). בשילוב עם תנועות פאסיביות, משפר טווחי תנועה במפרקים.

מפגשים מוזיקליים

המוזיקה הינו כלי שכל אדם בכל גיל ובכל מצב יכול להגיב אליו, דרך המוזיקה ניתן לחזק את היכולות המוטוריות של החניך, דרך השירים ניתן להקנות לחניך אוצר מילים, דרך המוזיקה נלמדת השליטה: לנוח ולעצור, נגינה בעוצמות שונות, חוזק, גודל ומהירות תנועה ומעל הכל המוזיקה הינה גורם הנאתי והנעתי שדרכו ניתן לחוות רגעי אושר ולהעלות חיוך.